Na tytułową, berkową zabawę nie wpadłem planując jednostkę treningową, nie poświęciłem jej również szczególnie wiele czasu przed komputerem, głowiąc się i wymyślając popularne cuda na kiju. „Równy berek” powstał spontanicznie, podczas przeprowadzania części wstępnej w trakcie mojego treningu z grupą orlika młodszego. W pewnym momencie stwierdziłem: „ok, teraz przecież uciekających wcale nie musi być więcej, niż goniących”. W ćwiczeniu dorzuciłem kilka zasad i tak oto powstała propozycja, którą dziś się dzielę.
Organizacja
- Kwadratowe pole gry dostosowanie do liczby ćwiczących zawodników, jednakże zalecam dla graczy większą przestrzeń (dlaczego wyjaśnię później).
- Każdy piłkarz otrzymuje jeden z dwóch kolorów oznaczników (ewentualnie stożków).
Przebieg
- Ćwiczący poruszają się w wyznaczonym przez trenera polu (może być to truchcik, mogą być różne ćwiczenia koordynacyjne, wzmacniające, rozciągające).
- Zawodnicy w trakcie poruszania się wymieniają się kolorami oznaczników.
- Na sygnał trenera „czerwony”, zadaniem piłkarzy z czerwonymi oznacznikami w dłoniach jest złapanie wszystkich przeciwników w ciągu 10 sekund.
- W momencie, gdy zawodnicy czerwoni złapią wszystkich rywali, drużyna otrzymuje punkt.
- Aby nie wprowadzać dodatkowego zamieszania, złapany zawodnik żółty musi położyć się na brzuchu – oznacza to, że nie trzeba już go gonić i został zaklepany.
Modyfikacje
- Gra na 3 zespoły – jeden zespół musi złapać dwa pozostałe.
- Gra na 3 zespoły – jeden zespół musi złapać przynajmniej jeden z dwóch uciekających zespołów. W takim przypadku należy zwracać uwagę na wzmożoną komunikację między zawodnikami – którą drużynę łapiemy pierwszą, kogo kto łapie, na kim się koncentrujemy.
- Łapanie w dłuższych wymiarach czasowych – np. 20 sekund, 30 sekund.
Wskazówki
- Jak wspomniałem wyżej, zalecałbym zaoferowanie piłkarzom większej przestrzeni, by trudniej było ich po prostu zaklepać. W celu zaostrzenia rywalizacji wystarczy wydłużyć czas możliwy na złapanie przeciwników.
Więcej fajnych zabaw znajduje się w sklepie Piłkarskich Kołczów. W Premium Planie jest ich całe mnóstwo. 22 zabawy dla skrzatów i żaków są również do kupienia tutaj. Zachęcam i polecam.
Write a comment