Forma ścisła ćwiczeń jest fajna w momencie, gdy jest fajnie ubrana. „Fajnie” mam na myśli, że jest w niej coś, co nie zanudza zawodników, stawia przed nimi jakiś konkretny cel i daje całkiem sporo frajdy. Oczywiście nieograniczoną radość może dawać ona również trenerowi, gdy tylko ten zacznie się nią dobrze bawić. Trudnego w tym nic, trzeba pogłówkować. Momentami do głowy przychodzą naprawdę przeróżne warianty ćwiczenia, choćby w trakcie jego trwania.

Jednym z bardzo lubianych przeze mnie środków treningowych jest prowadzenie piłki z akcentem reakcji. Całość odbywa się podczas grupowej rywalizacji. Jest intensywnie, szybko i nawet w tak prostej formie można zaoferować graczom – a jakże – podejmowanie decyzji przez nich samych.

W prezentowanym środku treningowym piłkarze zmuszeni są do ciągłej koncentracji i obserwacji otoczenia, zbierania informacji, podejmowania jak najlepszej decyzji w celu ukończenia zadania szybciej niż rywale. Ćwiczenie stwarza warunki do dynamicznego prowadzenia futbolówki różnymi częściami stopy, wykonując przy tym także zwroty z piłką.

Organizacja

 • Podziel zawodników na grupy. Idealnym rozwiązaniem jest, gdy w kolejce stoi wyłącznie jeden zawodnik (ewentualnie dwóch). Dzięki temu ćwiczenie będzie bardzo intensywne dla każdego gracza. Nie będzie także czasu na pogaduszki w kolejce.
 • Każda grupa ma swoje piłki (choć wystarczy też jedna na grupę – przekazywana po każdym pojedynku).
 • Tory prowadzenia ustawione jak na grafice pomocniczej, dla każdej z grup osobny tor takiej samej długości. Tory składają się z 3 kolorowych pachołków lub tyczek.
 • Trener staje naprzeciwko ćwiczących, twarzą w twarz na końcu torów.

Przebieg

 • Trener wydaje komendę (kolor) zawodnikom – np. „żółty”.
 • Gracze muszą jak najszybciej zareagować na wskazaną komendę, przeprowadzić jak najszybciej piłkę, okrążyć wskazany pachołek i wrócić do swojej grupy.
 • Po wykonaniu zadania pierwszy zawodnik otrzymuje 3 punkty, drugi zawodnik 2 punkty, trzeci zawodnik 1 punkt.
 • Następnie zadanie wykonują kolejne osoby.
 • Na koniec rywalizacji każdy piłkarz sumuje zdobyte przez siebie punkty.

Modyfikacje

Wspomniałem wcześniej, iż w nawet tak banalnym ćwiczeniu można dokonać rzeczy pozornie niemożliwej – wymuszenia na graczach podejmowanie decyzji. Otóż można. I oto kilka propozycji, w jaki sposób tego dokonać.

 • Trener wskazuje dwa kolory. Piłkarz sam dokonuje wyboru, który pachołek korzystniej będzie okrążyć mu jako pierwszy i z której strony oraz którą stopą i jej częścią.
 • Jak wyżej – trener wskazuje 3 kolory do okrążenia, a gracz sam obiera najszybszą trasę po odpowiedniej analizie kolorów.
 • Zawodnik w środkowej stacji po wykonaniu prowadzenia i zaliczeniu odpowiednich kolorów wraca do swojej grupy lub próbuje zająć miejsce rywala w przeciwnej ekipie. Dzięki temu jego punkty mnożą się x2, a gracz który nie zdążył nie otrzymuje żadnych punktów. Wymusza to na zawodnikach jeszcze odważniejsze podejmowanie decyzji i analizę, czy warto ryzykować. Jeśli zawodnik zdążył zająć miejsce na zewnątrz, zostaje w nim, a do środkowej stacji przechodzi piłkarz, który je stracił.

Po więcej fajnych środków treningowych odsyłam do mojego sklepu. Jeśli środek treningowy Ci się podobał podziel się nim z innymi trenerami. Ewentualnie zostaw lajka pod postem na facebooku, dzięki temu dotrze on do większej liczby szkoleniowców.