Mamy swojego „dziadka”, czyli bardzo prostą grę na utrzymanie się przy piłce. Hiszpanie mają swoje „rondo”, o których stało się w ostatnim czasie głośno ze względu na Pepa Guardiolę. Xavi, – myślę, że tej postaci nikomu przedstawiać nie trzeba – powiedział niegdyś w jednym z wywiadów, iż w treningu wyżej wspomnianego szkoleniowca nieustannie pojawiają się tego typu gry. Były już gracz Barcy uważa je za najlepsze środki treningowe. Chciałbym zaznaczyć: Piłkarski Kołczu także stosuje praktycznie w każdej jednostce rondo. Przypadek?

Przygodę z takimi środkami treningowymi możesz rozpocząć naprawdę wcześnie (żak) i – mówię na swoim przykładzie – sprawdzają się znakomicie. Oczywiście konieczne jest dostosowanie gry do poziomu grupy, którą prowadzisz. Przygotowałem więc kilka propozycji ćwiczeń, mogących posłużyć jako inspiracja do początków zabawy. Przedstawiam je w porządku od najłatwiejszych. W końcu skupiamy się na samym starcie.

Nie będę rozpisywał się co do szczegółów, jakie konkretne cele można realizować w danym środku treningowym, ponieważ możliwości jest tak wiele, że każdy trener będzie miał własne pomysły. Ja podrzucam kilka swoich. Do każdego ćwiczenia dodaję opis, a jeśli będziesz miał pytania, pozostaję do dyspozycji pod zakładką kontakt.

Gra 2×1 (Głupi Jaś)

Zaczynamy od najprostszej – znanej nam wszystkim doskonale – gry. Każdy z nas bawił się w nią z kolegami na podwórku i w szkole. Nikt nie lubił być w środku, ale głównie nie lubili znajdować się tam ci sięgający kolegom do pępka. Głupi Jaś. Nie gramy w nią jednak rękoma, ale nogami, czyli tworzymy małą gierkę 2×1. Doskonałe ćwiczenie na sam początek. Możesz zademonstrować swoim zawodnikom jak tworzyć linię podania (pokazanie się za plecami rywala z jednej lub drugiej strony), jak dawać wsparcie swojemu koledze z piłką i oczywiście nauczasz i doskonalisz przyjęcie i podanie piłki.

Rondo 3×1

Stopień trudności szybuje zdecydowanie w górę, niczym Cristiano przy przewrotce w Turynie. Gra toczy się w kwadracie, jednak rondo jest niekompletne, ponieważ na jednym z boków nie ma zawodnika. Zabieg zastosowany umyślnie po to, by gracze nie bawili się w stojanowića, a wypełniali brakującą lukę (ruch do piłki, wsparcie, linia podania). Gdy podanie powędruje go jednego z piłkarzy w fazie ataku, pozostała dwójka musi przemieścić się w taki sposób, by być po jednej i po drugiej stronie przeciwnika, który znajduje się w fazie obrony. Taka organizacja ćwiczenia zapewnia nieustanny ruch obwodowych.

Rondo 4×2

Klasyczne rondo 4×2. W najniższych ligach klasyczne rondo powiększa się do 8×2 na połowie połowy tuż przed bardzo ważnym meczem derbowym jako część rozgrzewki. My zostańmy przy 4×2 w polu około 10x10m. (lepsi zawodnicy, mniejsze pole, troszkę gorzej radzący sobie z piłką – śmiało większe). Do gry dołączamy jednego zawodnika w fazie obrony oraz jednego wypełniającego bok pola gry w fazie ataku. W grze można realizować mnóstwo zadań od najprostszych (kierunek przyjęcia) po elementy związane z działaniami zespołowymi np. szybki pressing po stracie. Jak wyciągnąć z takich gier więcej? Pisałem o tym kiedyś tutaj. Zajrzyj koniecznie. Następnym razem pilnuj się, by nie przegapić tekstów. Włącz powiadomienia lub polub blog na fejsie.

Rondo 3×2

Gra bardzo podobna do poprzedniej, jednak odejmujemy jednego gracza obwodowego. To sprawia, że utrzymanie piłki jest dużo trudniejsze, a brak wypełnienia wszystkich boków pola wymusza na piłkarzach ciągły ruch. W tym środku treningowym ja daję swoim podopiecznym nieco więcej miejsca i tworzę większy obszar gry. Mimo wszystko jest on trochę mniejszy niż we wspomnianej gierce 8×2.

Rondo 4×2 (4×4) na dwa pola

Połączenie dwóch pól w jedno większe. W jednym z nich czerwona drużyna gra rondo 4×2. Po przechwycie piłki zadaniem żółtych jest przeniesienie jej na swoją połowę i w tym momencie to żółci grają w przewadze 4×2. Dużo faz przejściowych, dużo zmiany kierunku prowadzenia akcji. Bardzo uniwersalne ćwiczenie, w którym można realizować dużo zadań.

Podzieliłem się tylko najprostszymi formami ronda. Więcej znajdziesz w zakładce gry. To oczywiście nie wszystko, ponieważ mnóstwo gier typu rondo znajduje się w opcji premium. Ile to kosztuje? Zostajesz patronem bloga – wybierasz opcję gry (20 PLN/miesiąc) lub wszystko w jednym (40 PLN/miesiąc). W pierwszej opcji otrzymujesz dostęp do folderu z grami, w drugiej natomiast do folderu z grami, zabawami i innymi ćwiczeniami dla dzieci i młodzieży.

Jak nie spróbujesz, to się nie przekonasz. Więc się przekonaj i nie żałuj, że nie spróbowałeś. Dodatkowo jako patron dostajesz e-book 15 gier na utrzymanie się przy piłce i przykładowe konspekty.