Na dziś coś dla fanów zabaw (w tym i mnie) – uproszczone rugby, które dość często stosuje w swojej pracy i sprawdzają się znakomicie. Zabawa ta powoduje, że zawodnicy mają sporo frajdy, ale też od początku zajęć muszą myśleć, ponieważ… piłki nie można podawać do przodu.

Organizacja

  • Rozstaw pole gry, może być nawet szersze niż dłuższe, może być kwadratowe – po przeczytaniu zasad zrozumiesz dlaczego takie będzie lepsze.
  • Na końcach wyznaczonego obszaru rozstaw pola punktowe – najlepiej sprawdzą się stożki.

Przebieg i zasady gry

  • Dwie drużyny rywalizują o przyłożenia.
  • Piłkę można podać jedynie w bok i w tył (zakaz podania do przodu – gdy to nastąpi, piłkę z rzutu wolnego wznawia drużyna przeciwna z miejsca, w którym nastąpiło złe podanie).
  • Zdobywać teren można jedynie za pomocą biegu z piłką (nie kozłujemy piłki, gramy przecież w rugby).
  • Aby uniknąć starć w full kontakcie – bo moi zawodnicy na początku jak usłyszeli, że gramy w rugby, to szykowali się ostro do boju – zawodnika trzeba klepnąć dwoma rękami w plecy (bez popychania, po prostu klepnięcie), by go zatrzymać. Po klepnięciu gracz z piłką musi się zatrzymać i wykonać podanie w tył lub w bok z miejsca, w którym go zatrzymano.
  • Wygrywa zespół, który zdobył więcej przyłożeń.

Już wiesz dlaczego szersze niż dłuższe

By zawodnicy szybciej zdobywali przyłożenia (mnóstwo funu) i mieli niemało miejsca na rozegranie akcji do boku (swoboda tworzenia). Oczywiście dopasuj powierzchnię do liczby grających. Możesz grać 8×8, a możesz grać 4×4 na dwóch placach, jeśli chcesz, by wszyscy zawodnicy byli mniej więcej tak samo zaangażowani.

Zabawa fajna, zmuszająca do myślenia, do wykorzystywania szerokości boiska. W starszych rocznikach możesz nawet już budować na tym zmienianie ciężaru gry (z lewej do prawej) oraz tworzenie „głębi” (cofnięcie się zawodnika do podania w tył). Dodatkowo zobaczysz, który z Twoich zawodników będzie brał ciężar zdobywania punktów na siebie – niektórzy będą oddawać piłkę, a niektórzy będą próbowali odważnie wbiegać w pole punktowe, nawet w przypadku, gdy na ich drodze będzie kilku przeciwników. To dobra gra do wyłonienia liderów w zespole.


Polub Piłkarskiego Kołcza na Facebooku!