Koordynacja z piłkami – ćwiczenia

Na naszych wtorkowych zajęciach w młodziku pojawił się w części wstępnej element koordynacji z piłkami. Pomyślałem więc, że podzielę się z wami pomysłami na takie ćwiczenia, ponieważ są one naprawdę fajne i mimo swojej prostoty dają mnóstwo zabawy. To taki element wyzwania dla samych moich graczy – wiedzą, że niektóre ćwiczenia wymagają sporo pracy, więc chcą zrobić je naprawdę dobrze. I są po prostu spoko!
Modyfikowanie i wymyślanie kolejnych takich zadań nie jest skomplikowane. Pogłówkowanie nad nimi 10-15 minut sprawi, iż pojawią się kolejne pomysły. A zawodnicy z pewnością będą próbowali sprostać.
Osobiście ciągnie mnie do bardzo prostych form w części wstępnej. Dlaczego? Bo pozwalają mi one skupić się na jednym czy dwóch elementach. To właśnie jeden z takich środków treningowych, w którym moje miśki trenują w parach. Całość trwa około 10 minut, więc nie zajmuje mi to wiele czasu (cała jednostka trwa 90 minut). Śmiało mogę sobie pozwolić na spokojne pracowanie w taki sposób.
Zanim przejdziemy do meritum: najpierw robimy rzeczy prostsze a później trudniejsze; w pierwszej kolejności próbujemy opanować kilka ćwiczeń (np. 5), nim pojawią się bardziej złożone; w tych 10 minutach nie robimy więcej jak 5-6 różnych wariantów. Jeśli naszym założeniem jest opanowanie wspomnianych 5 elementów, poświęcamy na nie więcej czasu, wprowadzamy korekty i nie mieszamy w głowach. Jak już widzę, że kumamy bazę, wprowadzam kolejne modyfikacje (od następnych zajęć, w których pojawia się to ćwiczenie).
Zaprezentowanie wszystkiego w formie grafik będzie niemożliwe (najlepiej, gdybym nagrał jedną swoją parę dla pokazu), jednakże postaram się dość obrazowo opisać każdy punkt.
Organizacja
- Zawodnicy ustawieni w parach w odległości około 5-6 metrów od siebie.
- 2 piłki na parę.
Ćwiczenia
- Jeden z zawodników wykonuje różne ćwiczenia z piłką na podłożu (przetaczania podeszwami, podskoki na piłce raz jedną raz drugą stopą itd. Generalnie – czucie piłki. Drugi z zawodników rzuca mu drugą futbolówkę do rąk, którą ten musi złapać i odrzucić nie przestając wykonywać ćwiczenia z piłką przy stopach.
- Przerzuty piłek – jedna piłka ciągle jest rzucana po koźle natomiast druga non stop górą.
- Przerzuty piłek z jednej ręki – zawodnicy w tym samym czasie przerzucają piłki z prawych dłoni do lewych (muszą złapać jedną ręką), następnie z lewych do prawych.
- Ćwiczenie jak wyżej, ale zawodnicy skaczą raz na prawej a raz na lewej nodze (np 15 sekund i zmiana nogi).
- Podania na dwie piłki (jak wyżej z rzucaniem) -zawodnicy w tym samym czasie podają sobie obie piłki w linii prostej z prawej nogi do lewej i na odwrót.
- Podania na dwie piłki – zawodnicy podają w tym samym czasie obie piłki prawą stopą, przyjmują lewą w kierunku prawej nogi i znów zagranie prawą stopą. Po wykonaniu ćwiczenia zmiana kierunku – przyjęcie prawą, zagranie lewą.
- Odegrania piłki z powietrza – zawodnik trzyma piłkę w prawej dłoni (wyciągnięta do boku), kolega podrzuca mi piłkę na lewą nogę, odgrywa ją wewnętrzną częścią stopy. Następnie przerzuca piłkę do drugiej ręki i odgrywa drugą stopą.
- Odegrania piłki z powietrza – jak wyżej, ale prostym podbiciem.
- Odegrania piłki z powietrza – zawodnik z piłką przekłada ją za plecami (piłka krąży wokół tułowia), kolega podrzuca mu piłkę do odegrania raz prawą raz lewą stopą.
- Piłka leży przed zawodnikiem. Kolega ma do wypowiedzenia dwie komendy: noga; ręka. Na komendę noga – zawodnik dotyka leżącej piłki stopą i odrzuca drugą piłkę, podaną przez partnera, dłońmi. Na komendę ręka – zawodnik dotyka leżącej piłki dłonią i odgrywa podrzuconą drugą piłkę stopą z powietrza (raz lewą, raz prawą)
Ważne: obaj piłkarze przez cały czas trwania są w truchciku. Przerwę robimy wyłącznie w trakcie pokazu kolejnego ćwiczenia, czyli kilka sekund.

Write a comment