Na naszych wtorkowych zajęciach w młodziku pojawił się w części wstępnej element koordynacji z piłkami. Pomyślałem więc, że podzielę się z wami pomysłami na takie ćwiczenia, ponieważ są one naprawdę fajne i mimo swojej prostoty dają mnóstwo zabawy. To taki element wyzwania dla samych moich graczy – wiedzą, że niektóre ćwiczenia wymagają sporo pracy, więc chcą zrobić je naprawdę dobrze. I są po prostu spoko!

Modyfikowanie i wymyślanie kolejnych takich zadań nie jest skomplikowane. Pogłówkowanie nad nimi 10-15 minut sprawi, iż pojawią się kolejne pomysły. A zawodnicy z pewnością będą próbowali sprostać.

Osobiście ciągnie mnie do bardzo prostych form w części wstępnej. Dlaczego? Bo pozwalają mi one skupić się na jednym czy dwóch elementach. To właśnie jeden z takich środków treningowych, w którym moje miśki trenują w parach. Całość trwa około 10 minut, więc nie zajmuje mi to wiele czasu (cała jednostka trwa 90 minut). Śmiało mogę sobie pozwolić na spokojne pracowanie w taki sposób.

Zanim przejdziemy do meritum: najpierw robimy rzeczy prostsze a później trudniejsze; w pierwszej kolejności próbujemy opanować kilka ćwiczeń (np. 5), nim pojawią się bardziej złożone; w tych 10 minutach nie robimy więcej jak 5-6 różnych wariantów. Jeśli naszym założeniem jest opanowanie wspomnianych 5 elementów, poświęcamy na nie więcej czasu, wprowadzamy korekty i nie mieszamy w głowach. Jak już widzę, że kumamy bazę, wprowadzam kolejne modyfikacje (od następnych zajęć, w których pojawia się to ćwiczenie).

Zaprezentowanie wszystkiego w formie grafik będzie niemożliwe (najlepiej, gdybym nagrał jedną swoją parę dla pokazu), jednakże postaram się dość obrazowo opisać każdy punkt.

Organizacja

 • Zawodnicy ustawieni w parach w odległości około 5-6 metrów od siebie.
 • 2 piłki na parę.

Ćwiczenia

 1. Jeden z zawodników wykonuje różne ćwiczenia z piłką na podłożu (przetaczania podeszwami, podskoki na piłce raz jedną raz drugą stopą itd. Generalnie – czucie piłki. Drugi z zawodników rzuca mu drugą futbolówkę do rąk, którą ten musi złapać i odrzucić nie przestając wykonywać ćwiczenia z piłką przy stopach.
 2. Przerzuty piłek – jedna piłka ciągle jest rzucana po koźle natomiast druga non stop górą.
 3. Przerzuty piłek z jednej ręki – zawodnicy w tym samym czasie przerzucają piłki z prawych dłoni do lewych (muszą złapać jedną ręką), następnie z lewych do prawych.
 4. Ćwiczenie jak wyżej, ale zawodnicy skaczą raz na prawej a raz na lewej nodze (np 15 sekund i zmiana nogi).
 5. Podania na dwie piłki (jak wyżej z rzucaniem) -zawodnicy w tym samym czasie podają sobie obie piłki w linii prostej z prawej nogi do lewej i na odwrót.
 6. Podania na dwie piłki – zawodnicy podają w tym samym czasie obie piłki prawą stopą, przyjmują lewą w kierunku prawej nogi i znów zagranie prawą stopą. Po wykonaniu ćwiczenia zmiana kierunku – przyjęcie prawą, zagranie lewą.
 7. Odegrania piłki z powietrza – zawodnik trzyma piłkę w prawej dłoni (wyciągnięta do boku), kolega podrzuca mi piłkę na lewą nogę, odgrywa ją wewnętrzną częścią stopy. Następnie przerzuca piłkę do drugiej ręki i odgrywa drugą stopą.
 8. Odegrania piłki z powietrza – jak wyżej, ale prostym podbiciem.
 9. Odegrania piłki z powietrza – zawodnik z piłką przekłada ją za plecami (piłka krąży wokół tułowia), kolega podrzuca mu piłkę do odegrania raz prawą raz lewą stopą.
 10. Piłka leży przed zawodnikiem. Kolega ma do wypowiedzenia dwie komendy: noga; ręka. Na komendę noga – zawodnik dotyka leżącej piłki stopą i odrzuca drugą piłkę, podaną przez partnera, dłońmi. Na komendę ręka – zawodnik dotyka leżącej piłki dłonią i odgrywa podrzuconą drugą piłkę stopą z powietrza (raz lewą, raz prawą)

Ważne: obaj piłkarze przez cały czas trwania są w truchciku. Przerwę robimy wyłącznie w trakcie pokazu kolejnego ćwiczenia, czyli kilka sekund.

Na fotce Miki i Igor wykonujący przerzuty jedną ręką – w tym przypadku wyrzucali piłkę prawą dłonią i musieli złapać lewą. 🙂