Kluczowy element w meczu, od którego tak naprawdę wszystko pozostałe się zaczyna. Odpowiednie przyjęcie futbolówki przez twojego zawodnika. Wydaje się ono rzeczą banalną, ale – jak to w piłce bywa – kluczową rolę odgrywają detale.

Wielu trenerów, z jakimi pracowałem jako piłkarz powtarzało jak mantrę, że dobry gracz już przed przyjęciem piłki wie, jakie działania chce z nią dalej podjąć. I myślę, że nikt nie będzie z tym stwierdzeniem polemizował. Szybkość działania to szybkość myślenia i przetwarzania zebranych przez piłkarza informacji. Dlatego też jako trener musisz koncentrować się na wielu detalach zaledwie jednego elementu, by dopracować go do perfekcji.

Na co powinieneś zwracać uwagę podczas nauczania i doskonalenia elementu przyjęcia piłki? Podrzucam kilka – tutaj zwracam na to uwagę – moich pomysłów. Każdy z trenerów mógłby opisać temat zupełnie inaczej, dlatego też zawsze możesz przedstawione poniżej elementy doszlifować i przekształcić na własne potrzeby.

Którą nogą przyjąć

Podstawowa rzecz jeśli chodzi o technikę oraz taktykę przyjęcia piłki. Zawsze zwracaj uwagę, by twoi piłkarze robili to w taki sposób, by zachować otwartą pozycję ciała. Dzięki takiemu zabiegowi są w stanie podjąć jak najbardziej optymalne działania z piłką zaraz po jej przyjęciu np. zdobycie terenu poprzez prowadzenie piłki w wolną przestrzeń.

Przyjęcie piłki odpowiednią stopą oraz zachowanie pozycji otwartej daje piłkarzom możliwość obserwacji jak największego obszaru boiska, a co za tym idzie zebrania dużej ilości informacji. To natomiast przekłada się na lepsze rozumienie i ocenienie sytuacji.

Przykład z piłki 4-osobowej. Idealnym przyjęciem przez gracza 7 będzie opanowanie futbolówki prawą stopą (zachowanie pozycji otwartej, obserwacja całego boiska przed sobą, możliwość gry do przodu) i w wolną przestrzeń przed sobą.

Idealne przyjęcie. Pojawia się natomiast pytanie, na które sam próbuję sobie odpowiedzieć i ty też musisz. Zawodnik 7 przyjmuje piłkę lewą nogą, ale osiąga tym zamierzony cel taktyczny. Przyjęcie piłki jest dobre czy nie?

Oczywiście powinieneś zwracać uwagę na to, by dany element wykonany był w sposób jak najlepszy. Jednak w przypadku, gdy piłkarz osiąga to, co sobie założył, podejmując nieco inne działania, ja mimo wszystko byłbym z tego faktu zadowolony. Szerzej opowiadam o tym tutaj.

Gdzie i w jakiej sytuacji się znajduje

Zawodnik przed przyjęciem piłki musi wiedzieć, w jakim miejscu oraz w jakiej sytuacji się znalazł, by zaraz po otrzymaniu piłki wiedzieć, jakie ma możliwe pole działania. Czy jego zespół jest odpowiednio ustawiony, czy znajduje się zaraz przy linii bocznej i czy koledzy dadzą mu wsparcie (a jak tak, to gdzie) jeśli otrzyma podanie.

Inne zachowanie piłkarza 7 będzie w momencie, w którym mamy umieszczonego go na grafice, a inne mogłoby być, gdyby pojawił się w środkowym sektorze boiska.

Identyfikacja wolnej przestrzeni

Przed otrzymaniem piłki warto przeskanować przestrzeń i zlokalizować jej wolny skrawek. Dzięki temu zawodnik może już podejmować działania oparte na zebranych przez siebie danych i np. prowadzić futbolówkę zdobywając teren.

Identyfikacja wolnej przestrzeni powinna nastąpić przed przyjęciem piłki, dlatego że w dużej mierze determinuje ona kierunek akcji. Jeśli zawodnik dostrzeże trochę wolnego miejsca na boisku zanim otrzyma piłkę od partnera, jest w stanie od razu „zabrać się” z nią właśnie w znaleziony przez siebie punkt.

Oczywiście nie musi on znajdować się bliżej bramki przeciwnika. Jeśli sytuacja tego wymaga i wskazana przeze mnie na grafice przestrzeń jest zamknięta, gracz musi poszukać dla siebie innego rozwiązania i innego „wolnego miejsca”.

Identyfikacja partnerów i przeciwników

Ostatnim elementem, na który zwracam szczególną uwagę jest szybkie zebranie informacji, gdzie znajdują się najbliżsi partnerzy z zespołu oraz w jakim miejscu przebywają obecnie najbliżsi rywale.

Zawodnik musi ocenić sytuację, czy za moment będzie musiał wejść w pojedynek 1×1, czy może dostanie wsparcie jednego lub dwóch kolegów. Musi odpowiedzieć sobie na pytanie czy akcję musi kończyć sam, czy może będzie mógł oddać piłkę koledze. Dlatego też przed przyjęciem piłki warto sprawdzić, jak wygląda sytuacja w danym momencie spotkania.

Zlokalizowanie przeciwników pozwala ocenić również, ile jest czasu na samo przyjęcie piłki oraz kolejne działania bez większej presji ze strony rywala. Natychmiastowe zlokalizowanie partnerów pozwala na wybranie optymalnej decyzji – podanie czy prowadzenie, podanie do 6 czy lepsze byłoby podanie do 9.

W momencie, kiedy zawodnik 7 przyjmuje piłkę w kierunku bramki rywala, zdobywa wolną przestrzeń i dostrzega, że przeciwnika 11 ma w znacznej odległości od siebie (a przed linią piłki pozostał tylko gracz 6), jest w stanie przeprowadzić akcję 2×1, ponieważ zlokalizował od razu partnera 9 w środkowym sektorze boiska.

Te kilka elementów dotyczących zachowania zawodnika tuż przed przyjęciem piłki pozwolą z pewnością na poprawę samego opanowania futbolówki przez twoich graczy, jak i dalszych działań, które mają miejsce zaraz po tym. Warto zwracać uwagę na jak największą ilość szczegółów, bo to właśnie one odgrywają jak największą rolę w całym procesie treningowym. Ja posłużyłem się przykładami z kategorii wiekowej żaka. Pisząc ten tekst jestem dość mocno zaangażowany w piłkę 4-osobową. Myślę jednak, że wszystkie wymienione elementy spokojnie możesz zastosować dosłownie w każdej grupie zawodników.

Jeśli chcesz więcej

Przygotowałem szkolenie online, dotyczące nauczania podania i przyjęcia piłki w grach. Znajdziesz w nim wiele ciekawych tematów dotyczących tych dwóch elementów, a także przykładowe środki treningowe. Szkolenie dostępne jest w moim sklepie.