Mała gra 4×4 z obwodowymi i jednym zawodnikiem neutralnym zapewnia wysoką intensywność Twoim piłkarzom, nieustanną wymienność pozycji, a także niezliczoną liczbę podań. Osobiście – jak już dobrze wiesz – jestem ogromnym fanem tego typu gier. Bardzo często stosuje je podczas zajęć, jak i równie często dziele się nimi na łamach tego bloga.
Organizacja
- Pole gry w zależności od zaawansowania ćwiczących. Ja zwykle stosuję około 15 m x 15 m.
- W polu gry ustawiony trójkąt ze stożków lub pachołków.
- Zawodnicy podzieleni na dwie drużyny + zawodnik neutralny.
- Dwóch zawodników z każdej drużyny ustawia się po przeciwległych bokach obszaru gry.
Przebieg
- Zadaniem drużyny jest utrzymanie się przy piłce i zdobywania punktów poprzez grę przez trójkąt ustawiony pośrodku pola.
- Zawodnicy wykorzystują do tego zadania piłkarza neutralnego, który tworzy przewagę 3×2 (obwodowi nie mogą bronić i wejść do pola).
- Do zadania piłkarze w fazie ataku mogą wykorzystywać swoich obwodowych – po podaniu do niego piłki następuje wymienność pozycji (obwodowy wchodzi do pola, zawodnik z pola wychodzi na obwód).
Modyfikacje
- Zawodnicy mogą zmienić się z obwodowym wyłącznie po udanym podaniu przez trójkąt. Następuje dłuższa gra w obszarze tylko 3×2, a krótsza 5×2, gdyż obwodowi rzadziej uczestniczą w grze i mają na nią mniejszy wpływ.
Wskazówki
- Zwracaj uwagę na cierpliwe budowanie ataku i punktowanie – nie każda akcja musi przejść przez środek. Zwłaszcza na początku (głównie dzieciaki) chcą grać niemalże każdą akcję przez trójkąt.
- Elementy, na które powinieneś zwrócić szczególną uwagę w grze to: przyjęcie kierunkowe piłki, prowadzenie piłki i gra 1×1, tworzenie linii podania, wymienność pozycji, ruch od i do piłki, komunikacja między zawodnikami, reakcje na fazy przejściowe.
Gra pochodzi z mojego e-booka „15 gier na utrzymanie się przy piłce”, który do 5 lutego 2020 kosztuje jedynie 29,00. Trwają 1. urodziny Piłkarskiego Kołcza.
Write a comment