To jedno z takich ćwiczeń, które śmiało możesz wykorzystać już w żakach, a być może nawet w skrzatach, ale bez modyfikacji (a może i z nimi warto spróbować?). Musisz sam sprawdzić, jak twoje dzieciaki zareagują na tę zabawę, a jest ona naprawdę interesująca. Każdy gracz prowadzi w niej piłkę i wymienia się stożkiem z kolegami, musi analizować, w którym miejscu się znajduje (orientacja przestrzenna) i – co ważniejsze – organizować szybko swoją drużynę (zabawa pozwoli ci podpatrzeć, który z zawodników ma dryg do przewodzenia i ciągnięcia za sobą pozostałych, jest odważny i nie boi się decydować).

Organizacja

  • Wyznacz kwadratowe pole gry (wymiary dopasuj do liczby ćwiczących),
  • W polu gry, ustaw 3 różne kolory stożków (jeśli masz więcej zawodników, możesz ustawić 4 w każdym narożniku kwadratu),
  • Rozdaj po równo (3, jeśli rozstawiłeś 4 to 4) kolory stożków zawodnikom, którzy w ten sposób tworzą kolorowe zespoły,
  • Każdy zawodnik ma piłę przy stopie.

Przebieg

  • Zawodnicy prowadzą piłkę i wymieniają się stożkami z kolegami,
  • Na sygnał trenera zawodnicy organizują swoje drużyny przy odpowiednich kolorach stożków w narożnikach (niebiescy do niebieskiego itd),
  • Wygrywa drużyna, która jako pierwsza zorganizuje się w swoim punkcie.

Modyfikacje

  • Dwa sygnały: numer 1 – zawodnicy organizują się przy swoim kolorze, numer 2 – zawodnicy organizują się przy kolorze o jednym w prawo (później lewo) od swojego koloru. Przy tej modyfikacji dzieciaki muszą być czujne jeszcze bardziej, ponieważ muszą odpowiednio odczytać komendę trenera.
  • Organizacja drużyny, ale nie przy swoim kolorze – to właśnie moment szczególny dla liderów. Drużyny muszą zorganizować się (oczywiście w całości) przy innym kolorze – wszyscy czerwoni np. przy niebieskim, niebiescy przy żółtym, żółci przy czerwonym. Łatwo jest zbiec się do jednego punktu, gdy każdy wie, gdzie ma się zebrać. Natomiast w tym momencie któryś z zawodników musi wziąć odpowiedzialność za organizację ekipy i zawołać: „czerwoni do niebieskiego, szybko!”. A reszta zespołu musi za nim pobiec.

Co do modyfikacji – przetestuj, sam znasz swoich zawodników najlepiej. To zabawy, które dobrze sprawdzają się również w starszych kategoriach wiekowych jako urozmaicenie rozgrzewki i całego treningu.


Polub Piłkarskiego Kołcza na Facebooku!