Kontrola procesu treningowego to nieodłączny element pracy każdego szkoleniowca czy to dzieci, czy seniorów. Czujne oko trenera jest rzeczą niezwykle istotną, jednakże warto raz na pół roku (lub minimum na rok) poświęcić jeden dzień w klubie na przeprowadzenie chociaż podstawowych testów zarówno sprawności ogólnej, jak i specjalnej.

Warto na wstępie nadmienić, że do przygotowania i organizacji tego typu testów piłkarskich nie potrzebne są żadne nakłady finansowe. Jedynym wymogiem jest posiadanie chęci. Oczywiście wyniki, które odnotujemy trzymając w dłoniach stoper nie będą idealnymi, jednakże jesteśmy w stanie na ich podstawie powiedzieć sporo o naszych piłkarzach: jak się rozwijają, jak wygląda grupa do grupy w danej kategorii wiekowej, określić jej potencjał. Warto jednak dać sobie jakiś margines błędu. Gdy nie pracujemy na fotokomórkach i jesteśmy zdani na siebie i nasz sztab, można przyjąć, iż 0.1-0.2 sekundy możemy po prostu się spóźnić wciskając stoper.

Pomimo świadomości niedoskonałości uważam, że mimo wszystko lepiej takie testy przeprowadzić i spróbować, niż mówić, że się nie da i że nie ma pieniędzy na lepsze.

Czego potrzebujesz do organizacji testów piłkarskich dla dzieci?

 • Miary, może być zwykła 5-metrowa, którą każdy ma w domu,
 • 4 tyczki lub pachołki,
 • 10 stożków
 • stoper, telefon,
 • kartka papieru bądź arkusz na laptopie lub tablecie (przykładowy arkusz dostępny do pobrania znajdzie się w szkoleniu online na nowej platformie dla trenerów dzieci, a ja omówię go i pokażę, co można z nim zrobić i jak przygotować bazę danych).

Kiedy przeprowadzać testy piłkarskie?

Przede wszystkim w podobnych do siebie miesiącach, tak by nasi piłkarze mieli na sobie odzież, w której zwykle grać będą na meczach, a także by warunki atmosferyczne (oraz murawa) były po prostu jak najbardziej optymalne. Gdy przeprowadzimy testy w grudniu, gdzie nasi piłkarze założą kilka dodatkowych warstw odzieży, a następnie w maju – środowisko dla dzieci będzie zupełnie inne. Porównanie wyników nie wypadnie zatem wiarygodnie.

Ile czasu zarezerwować na testy piłkarskie?

Wariant testów proponowany przeze mnie zajmuje około półtorej godziny przy założeniu, że pracuje przy nich minimum trzech trenerów. W tym czasie jesteśmy w stanie przetestować około 25-30 zawodników.

Z jakich zadań składają się testy piłkarskie dla dzieci?

Przed przygotowaniem testów piłkarskich warto zastanowić się, na jakie elementy chcemy szczególnie zwracać w nich uwagę. Dlatego też do wariantu podstawowego, nad którym skupimy się w dzisiejszym tekście, być może w przyszłości dołączone zostaną inne składowe, które tworzyć będą jeszcze szerszy obraz rozwoju naszych piłkarzy.

Na początku proponuję 6 zadań, które i tak już sporo powiedzą o naszych zawodnikach. Są proste w przygotowaniu i w analizowaniu. W zadaniach tych sprawdzimy przede wszystkim podstawowe elementy koordynacyjne, motoryczne oraz piłkarskie.

Warto jeszcze przyjąć ogólne zasady dla kadry szkoleniowej oraz dla zawodników, aby wszystko nabrało odpowiednich kształtów. Zasady, które warto wprowadzić:

 • Tylko jedna próba każdego testu (nie ma poprawek),
 • Start na odpowiednią komendę, my stosujemy 3,2,1, start i każdy zawodnik ma świadomość, kiedy rusza.
 • Tydzień przed testami informujemy o nich zawodników, by mogli udoskonalić niektóre elementy w domu.
Testy piłkarskie dla dzieci - jak przygotować i przeprowadzić?

Bieg w linii prostej – 30 metrów

Najprostsze zadanie do wykonania dla zawodników. Oczywiście możemy zorganizować dłuższy dystans (różnice będą większe). Przyjęliśmy jednak odcinek 30-metrowy jako optymalny do przebiegnięcia zarówno dla skrzata, żaka, orlika, czy młodzika. W dodatku przestrzeń do organizacji testów zostanie dość mocno zredukowana i możemy przeprowadzić je również na połowie orlika (ostatecznie). Drugą połówkę możemy pozostawić do wykorzystania przez graczy aktualnie nie biorących udziału w testach.

Co ważne: zawodnik ma odliczany czas od startu z bramki do bramki z tyczek. Nie warto ustawiać tutaj stożków, dlatego, że minięcie tyczek jest zdecydowanie prościej wychwycić i zatrzymać stoper.

Bieg 4×5 metrów z tyczkami

Poza szybkością w linii prostej testujemy również bardziej złożone ruchy u naszych podopiecznych, a takie możemy sprawdzić za pomocą biegu od tyczki do tyczki z szybkim nawrotem od razu za nimi. 4 krótkie długości, przy których młodzi piłkarze muszą wykazać się choćby zwinnością, odpowiednią pracą nóg, łączeniem ruchów, dają nam kolejny obraz sprawności ogólnej naszych podopiecznych.

Skok w dal z miejsca

Kolejnym elementem sprawności ogólnej jest skok w dal. Co do zasad – zaliczamy jedną próbę, w której wynik odczytujemy w pięty stopy znajdującej się bliżej zera. Poprzez skok mamy wgląd na siłę odbicia zawodnika, ale również na jego umiejętność lądowania. Dodatkowo zwracamy dużą uwagę co do współpracy na linii nogi-ramiona. Dzięki odpowiedniej koordynacji ruchów zawodnicy mogą skakać dalej.

Bieg z piłką w linii prostej – 30 metrów

Analogicznie do zadań bez piłki badamy sprawność specjalną, czyli wszystko to, co dzieje się z futbolówką przy nodze. Rozpoczynamy od zadania prowadzenia piłki w linii prostej na tym samym torze, na którym piłkarze biegali bez niej. Stoper zatrzymujemy wyłącznie wtedy, gdy piłkarz zmieści się w metrową bramkę z tyczek. Dodatkowo czas liczymy w momencie, w którym do bramki wbiega gracz. Pozwala to unikać prób uderzania do bramki np. z połowy toru.

4×5 metrów z piłkami

W pierwszej fazie testów zawodnicy pokonują tor bez piłek, a następnie ten sam tor pokonują z piłkami. I, jak w poprzednim ćwiczeniu, pozwala nam to uzyskać szerszy obraz umiejętności naszego piłkarza. Poza prowadzeniem w linii prostej istotne jest to, aby gracz kontrolował piłkę na małej przestrzeni. To zadanie pozwala na to zbadać.

Żonglerka

W kwadracie 5×5 metrów. Pierwszy zawodnik ma minutę na przygotowanie się, a kolejny oczekujący ma możliwość ćwiczenia tylko wtedy, gdy trwa próba gracza aktualnie testowanego. Zliczamy liczbę odbić oraz kontrolę piłki (po wyjściu za kwadrat koniec próby).

Ocena trenera

Oprócz suchych liczb warto wprowadzić również ocenę meczową trenera. Testy piłkarskie są bardzo ważnym elementem, ale niekiedy jest tak, że zawodnik notuje słabsze rezultaty, ale nadrabia głową lub ambicją. Warto mieć to na uwadze, zwłaszcza u dzieci, które rozwijają się we własnym tempie. Ocena trenera jest nieodłącznym elementem uzupełniającym dane matematyczne.

My stosujemy skalę od 1 do 4, przy czym porównujemy zawodników wyłącznie z jednej drużyny. Nie zestawiamy ich z innymi naszymi grupami lub innymi klubami. Oceniamy na tle danego zespołu, który prowadzi trener. Ocena jest składową takich elementów jak: wykorzystanie umiejętności technicznych w grze (sposób uderzenia piłki, przyjęcie w odpowiednim kierunku, sposób prowadzenia piłki, różnorodność zwodów); rozumienie gry (świadomość tego, co zawodnik powinien zrobić w danej sytuacji, gdzie się ustawić, jak się zachować); podejście mentalne (motywacja do grania, koleżeństwo, współpraca, chęć wygrywania, liderowanie, walka na boisku).

Skala oceny wygląda następująco:

 1. Zawodnik początkujący
 2. Zawodnik średnio zaawansowany
 3. Zawodnik zaawansowany
 4. Zawodnik przebijający grupę

Przy czym ocenę 4 w przeciągu roku otrzymało zaledwie 2 piłkarzy (na ponad 100) i warto zachować ją naprawdę dla jednostek wyróżniających się.

Podsumowanie

Testy piłkarskie dla dzieci – jak widać – przeprowadzić można bez żadnych nakładów finansowych. Warto choćby w minimalnym stopniu badać, jak rozwijają się nasi wychowankowie i mieć jakąś dodatkową „podkładkę” pod nasze trenerskie obserwacje.

Przykładowy arkusz w styczniu wyląduje na mailu wszystkich trenerów zapisanych na newsletter. Natomiast szersze omówienie i więcej informacji o testach obejrzeć będzie można w jednym ze szkoleń na nowej platformie szkoleniowej dla trenerów dzieci. Zachęcam więc do tego, by zapisać się na newsletter, by być na bieżąco. Więcej o samej organizacji pracy trenera i treningu dzieci opowiadam też tutaj. Naprawdę warto zajrzeć.