Jeżeli zdarzają Ci się sytuacje, w których zastanawiasz się, jak ugryźć środek treningowy, by zmieścić go w małej przestrzeni i nie fundować swoim zawodnikom długiej kolejki – nie jesteś sam. Naprawdę mnóstwo trenerów boryka się z tego typu problemami. Borykam się z nimi także ja.

Wielokrotnie zastanawiałem się, trenując w niewielkiej hali w swoim mieście lub na połowie orlika, jak dobrze zaplanować jednostkę i każdą grę, by wycisnąć z niej tyle, ile się da i zrealizować zamierzone cele. Początkowo sytuacja może wydawać się trudna, ale jeśli dobrze przemyślisz swoje zajęcia, jesteś w stanie zorganizować je naprawdę dobrze. Oczywiście komfortem jest posiadanie dużego boiska, jednak niekiedy musisz radzić sobie z tym, a w zasadzie w tym, co masz pod ręką.

Jak zatem planować środki treningowe gdy grupa jest liczna a miejsca niezbyt dużo? Podrzucam Ci kilka pomysłów, które u mnie sprawdzają się świetnie.

Małe gry

Skupiam się tak naprawdę na małej liczbie zawodników i prostych zasadach. Gry 1×1, 2×2, 3×3 i gry w przewadze w zbliżonej do wskazanych liczebności. Pozwala to na optymalne wykorzystanie miejsca, koncentrację na działaniach indywidualnych, a także na rozwoju każdego zawodnika jako jednostki. To dobry moment, by maksymalnie dużo czasu poświęcić piłkarzowi.

Nie jesteś w stanie doskonalić bardziej złożonych elementów. A nawet jeśli spróbujesz, może okazać się to walką z wiatrakami. Mierz swoje siły na zamiary. Pewnych rzeczy nie przerobisz na przestrzeni 20 metrów.

Dodatkowo wplatam w swoje ćwiczenia elementy działań grupowych czy to w atakowaniu czy w bronieniu. Proste zasady, proste zachowania jestem w stanie egzekwować nawet gdy mam mało miejsca.

Gra na jeszcze mniejszym polu

Jeszcze mniejsze pole niż to małe, którym dysponujesz? Dlaczego nie! Zdarza mi się małą halę podzielić na jeszcze dwa mniejsze boiska tylko po to, by ograniczyć zawodnikom przestrzeń do działania. Jaki powinno przynieść to efekt? Jeśli Twój gracz nauczy się operować, gdy ma tak niewiele miejsca, rywalizacja podczas meczu np. na pełnym orliku powinna być o wiele łatwiejsza.

Jak planować takie środki? Najprościej jak się da! Ograniczenie przestrzeni do działania dla piłkarzy samo w sobie jest dużym utrudnieniem. Prosta gra 1×1 na 4 bramki – jasne. Gra 2×1 z elementem wsparcia, tworzenia linii podania, akcentu przyjęcia kierunkowego piłki – pewnie. Takie gry sprawdzą się naprawdę dobrze.

Gra w dwóch kierunkach

To dobry pomysł, gdy chcesz nieco urozmaicić swoje gry, ale również sprawić, by były bardziej intensywne. Rywalizacja toczy się w tym samym czasie w dwóch kierunkach, co sprawia, że angażujesz jednocześnie większą liczbę zawodników.

Dzięki temu pomysłowi nie ma długich kolejek, zawodnicy grają więcej, a dodatkowo poza rywalem muszą skupiać swoją uwagę na drugiej grupie rywalizującej w tym samym czasie.

Przykłady

Gra nr 1

  • Cel gry: zdobycie bramki po wyprowadzeniu piłki przez jeden bok kwadratu
  • Wskazówki w ataku: zmiana kierunku prowadzenia piłki, wykorzystywanie zwodów, szukanie wolnej przestrzeni, uderzenie
  • Wskazówki w obronie: pozycja do gry 1×1, ukierunkowanie gry na gorszą nogę, gra ciałem

Gra nr 2

  • Cel gry: zdobycie bramki poprzez atakowanie 1×1 (zawodnik szuka wolnej przestrzeni z jednej lub drugiej strony)
  • Wskazówki w ataku: zmiana kierunku prowadzenia, zwody, szukanie przestrzeni
  • Wskazówki w obronie: pozycja do gry 1×1, ukierunkowanie gry na gorszą nogę, gra ciałem

Podsumowanie

Dwie przykładowe gry są bardzo proste i mogą posłużyć za przykłady, w jaki sposób możesz poradzić sobie gdy masz mało miejsca na trening. W grze numer 2 wykorzystasz możliwość grania w tym samym czasie przez dwie grupy, a w grze numer 1 jeszcze mocniej ograniczysz pole – małą halę podzielisz na pół i dodasz do tego jeszcze mniejszy kwadrat na pojedynek 1×1. Środki możesz rozwijać jak chcesz. Do środka nr 1 dodać możesz np. podanie piłki od zawodnika z tyłu i włączenie się do akcji – stworzysz tym samym grę 2×1. Możesz również tworzyć nowe, podobne ćwiczenia. Pamiętaj jednak, że kluczowe jest, by dopasować je do warunków w jakich trenujesz.

Jeśli chciałbyś zobaczyć więcej pomysłów na organizację tego typu ćwiczeń, a także na opracowanie całego planu dla Twoich piłkarzy, koniecznie zajrzyj tutaj. W szkoleniu online opowiem Ci o tym, jak możesz dobrze zorganizować i przeprowadzić trening. Przekażę Ci praktyczne wskazówki, pokażę narzędzia z jakich możesz korzystać, a także omówię przykłady dotyczące treningu młodych piłkarzy.