Wyposażenie torby treningowej to bardzo istotny element przygotowywania zarówno do treningu, jak i do meczu. Zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym jako rodzic powinieneś zwrócić uwagę na to, co znajduje się w jej wnętrzu i uczyć swojego młodego piłkarza do odpowiedniego jej wyposażenia.

Gdy pojawiam się na treningu i przygotowuje swoje zajęcia, bardzo często zawodnicy przyjeżdżają już przebrani, a ich jedyny ekwipunek to butelka wody w dłoni. Tak naprawdę problem pojawia się wtedy, gdy pogoda momentalnie się psuje, a my w akademii nie mamy w zwyczaju przerywać zajęć. Zawodnicy schodzą do szatni, jakby przed chwilą kąpali się w basenie, a co gorsza jadą do domu kompletnie przemoczeni.

Torba (a w ostateczności plecak) ma zatem kluczowe znaczenie dla zdrowia (nie ma gila), wygody (nie musisz prać siedzenia w samochodzie) oraz budowania odpowiednich nawyków na samym początku przygody z trenowaniem.

Co zatem powinno znaleźć się w magicznej torbie zawodnika? Podrzucam kilka podstawowych propozycji oraz plakat do pobrania.

Aby zapisać – kliknij prawym, a następnie „zapisz obraz jako”

Strój na przebranie

W zależności od tego, czy Twoje dziecko przyjeżdża na zajęcia już gotowe toczenia twardej, męskiej gry i nie ma czasu na przebieranie skarpet, czy może lubi sam rytuał przebierania się w strój treningowy w szatni, powinno mieć ono zapasowy strój, który może założyć tuż po treningu.

Sytuacje bywają różne, a jak gdy trafisz na trenera podobnego do nas, dla którego nie ma złej pogody do prowadzenia zajęć, możesz być zaskoczony w momencie, kiedy Twoje dziecko kąpać się będzie w boiskowych kałużach niczym w aquaparku.

Ręcznik

Pamiętaj też, że zmiana mokrych ciuchów niezależnie od tego, czy koszulka Twojego zawodnika przesiąknęła od potu czy od deszczu, nie pomoże w stu procentach, jeśli nie będzie miał on możliwości osuszenia swojego ciała. To trochę tak, jakbyś po prysznicu wskakiwał od razu w piżamę.

Korki

Jeżdżenie na trening w korkach i jeżdżenie po treningu w korkach nie jest zbyt wygodnym i komfortowym rozwiązaniem dla stopy. Idealnie jest, gdy znajdują się one w torbie i są zakładane tuż przed treningiem i ściągane zaraz po nim. Stopa Twojego dziecka może dostać trochę powietrza i zacząć oddychać po intensywnym treningu. Idealnie sprawdzą się tutaj klapki (ewentualnie przewiewne buty).

Dresy

Ale po co je brać, gdy na dworze upał? A dlatego, że nigdy nie jesteś w stanie przewidzieć, co tak naprawdę wydarzy się za moment. Jak to mówią „to miejsca nie wyleży” i komplet dresów jest obowiązkowym elementem torby każdego piłkarza.

Woda

I żadne inne napoje nie są u nas dozwolone. My informujemy rodziców od samego początku, że każdy sok, cola jest przez nas konfiskowany i zamieniany na butelkę wody mineralnej. Najlepiej sprawdza się duża, półtoralitrowa woda niegazowana. Pozwala to zapobiegać sytuacjom takim jak „trenerze, nie mam już picia”.

Zdrowa przekąska

Czyli coś, co zawodnik może złapać w rękę i zjeść zaraz po treningu, by naładować swoje baterie. Może być to banan, orzechy czy inne zdrowe, ale dające zastrzyk energii rzeczy. Ponadto nigdy nie wiesz, czy Twojego dziecka nie dopadnie głód w trakcie treningu, bo dziś zażartował sobie z babci, że zjadł obiad u sąsiada.