Jako trener do każdego treningu powinieneś przygotować się w jak najlepszy sposób i zaplanować wszystko, co tylko możliwe, by usprawnić ich przebieg. Warto zadbać o kilka istotnych elementów, dzięki którym jednostka zachowa intensywność, a Twoi podopieczni z przyjemnością ją przepracują widząc, że jesteś profesjonalistą gotowym do roboty.

➡️ Zaplanuj przejścia – musisz wiedzieć kto, kiedy, gdzie przechodzi po zakończonej akcji lub ćwiczeniu. Środek treningowy staje się wtedy płynny, a zawodnicy są bardziej zorganizowani.

➡️ Zaplanuj przerwy – by na Twoich zajęciach panował porządek i nic nie działo się przypadkiem. Wyznacz punkt picia wody i punkt piłek (najlepiej oba obok siebie). Po przerwie na wodę zawodnicy biorą piłki i trenujecie dalej.

➡️ Wyznacz dyżurnych – według listy, alfabetycznie. Ja wyznaczam 4-5 osób, które przynoszą ze mną i odnoszą sprzęt do magazynu. Nie musisz się martwić, że jakiś zawodnik miga się od pomagania i unikniesz sytuacji, gdzie losowo wyznaczasz osobę (np. 4. raz pod rząd).

➡️ Wyznacz cele – byś wiedział co chcesz osiągnąć podczas danej jednostki treningowej. I żeby Twoi zawodnicy wiedzieli, po co robią to, co robią. Wszystko musi mieć sens.

➡️ Wyznacz przestrzeń – przygotuj organizację przestrzenną treningu. Przemyśl, gdzie, jakie chcesz wykonać ćwiczenie, jak duże pole do tego potrzebujesz i jak maksymalnie wykorzystać jeden obszar treningowy do jak największej liczby środków. Unikniesz wtedy skakania z jednego boku boiska na drugi. A jeśli nie możesz wykorzystać jednego pola wiele razy, zaplanuj też przejścia między ćwiczeniami, by przemieszczać się np. z lewej w prawą stronę.

➡️ Przygotuj sprzęt – swój sprzęt (buty, koszulkę klubową, dres) i wyglądaj profesjonalnie. Przygotuj też potrzebny sprzęt treningowy do zajęć – sprawdź, czego potrzebujesz, spakuj w torbę i rozłóż na boisku.

➡️ Przygotuj plan B – zawsze może coś pójść nie tak. Możesz mieć mniej lub więcej zawodników (musisz wiedzieć, co z nimi zrobić i jak wkomponować ich w zajęcia). Przygotuj jakieś zapasowe ćwiczenie lub miej je gdzieś jako asa w rękawie.

Kliknij prawym przyciskiem myszy w obraz, a następnie „zapisz obraz”, aby go pobrać