Rondo 6×6 w 4 strefach jest zdecydowanie propozycją dla trenerów starszych piłkarzy. Gra bardzo intensywna, z dużą liczbą podań, faz przejściowych i zmian kierunku akcji. Możesz korzystać z niej również, kiedy chcesz doskonalić wśród swoich zawodników wymienność pozycji i wypełnianie przestrzeni na boisku. O wszystkim piszę poniżej i – cieszę się z tego, jak żak ze strzelonej bramki – zapowiadam nowego e-booka. Jeśli uwielbiasz gry tego typu, będziesz zachwycony. A jeśli nie, to pojawi się okazja, byś zaczął je uwielbiać.

Grafika nr 1

Organizacja

  • Pole gry około 50×30 metrów, podzielone na dwie mniejsze połowy (które jeszcze dzielisz na mniejsze połowy z tym, że w drugą stronę).
  • Dwie drużyny po sześciu graczy.
Grafika nr 2

Przebieg

  • Zawodnicy biali grają na własnej połowie w przewadze 6×4. Drużyna w trakcie utrzymanie piłki ma zadanie tworzyć romb w jednym z sektorów (przewaga liczebna, zachowanie geometrii ataku – grafika nr 1).
  • W momencie, gdy drużyna uzna to za stosowne (nie wprowadzaj liczby podań, daj zawodnikom decydować poprzez analizę sytuacji) zmienia kierunek gry, przenosząc piłkę w drugie małe pole do dwóch ustawionych w nim graczy.
  • Po udanym przeniesieniu piłki do drugiego obszaru, zawodnicy znów muszą stworzyć w nim przewagę liczebną (romb). Dlatego zadaniem zawodnika skrajnego jest wchodzenie do drugiego pola gry w momencie zagrania do niego piłki (grafika nr 2). Natomiast drugi ze skrajnych graczy wypełnia przestrzeń przesuwając się do linii końcowej.
  • Zawodnicy czerwoni bronią kompaktowo i starają się jak najszybciej odebrać piłkę (nie ogranicza ich małe pole, mogą bronić w nim nawet w czterech). Po przechwycie piłki ich zadaniem jest podanie na swoją połowę i gra 6×4 z takimi samymi założeniami (grafika nr 3)
  • W momencie straty piłki zadaniem białych jest korzystanie z przewagi liczebnej i natychmiastowy pressing na piłkę w celu jej odzyskania i pozostania na własnej połowie.
Grafika nr 3

Modyfikacje

  • Do tworzenia rombu mogą być zaangażowani nie tylko zawodnicy skrajni, ale także zawodnicy znajdujący się bliżej piłki. Po takim zachowaniu konieczne jest wypełnienie wolnej przestrzeni przez gracza skrajnego. Dzięki temu następuje nieustanna rotacja piłkarzy, a ci najszerzej ustawieni w grze nie pokonują dodatkowych metrów tworząc przewagę, ponieważ tę czynność wykonuje zawodnik znajdujący się o wiele bliżej.

Zapowiedź

Wymienianie niezliczonej liczby podań w trakcie treningu to naprawdę piękna rzecz. Uwielbiam patrzeć, jak piłka sunie po murawie. Uwielbiam, jak słychać „pach, pach, pach”, gdy uderzają ją moi zawodnicy. I to moje uwielbienie przynosi nowego e-booka, którego okładka prezentuje się prosto, ale jakże ślicznie.

Jestem w trakcie spinania wszystkiego w jedną, spójną całość. Wnętrze prezentować się będzie naprawdę ładnie, przejrzyście. Chcę wejść na jeszcze wyższy level jakości oferowanych przeze mnie publikacji. A oprócz pięknego designu będzie też spory zastrzyk inspiracji.