Nauczanie otwarcia gry jest elementem, nad którym bardzo intensywnie pracuję ze swoimi grupami. Uwielbiam ten moment, gdy wychodzimy krótkimi podaniami od bramkarza, radząc sobie z pressingiem drużyny przeciwnej. Poświęcam temu bardzo dużo uwagi ze względu na to, iż piłka znajduje się niebezpiecznie blisko naszej bramki i każda strata w takim momencie może oznaczać stratę gola. Dlatego też każdy z piłkarzy powinien doskonale wiedzieć, jakie podjąć działania, by poradzić sobie w fazie otwarcia gry od bramkarza i przejść do budowania akcji ofensywnej.

Dziś dzielę się prostym środkiem treningowym, stosowanym przeze mnie w akademii na samym początku nauczania wspomnianego przeze mnie wcześniej elementu. Ćwiczenie bez przeciwnika, budujące nawyk zejścia „do gry” bliżej bramkarza przez zawodników 4 i 5. Oczywiście po otrzymaniu podania od goalkeepera gracz musi wiedzieć, jak zachować się z piłką w dalszej fazie akcji. W tym przypadku musi jak najszybciej prowadzić futbolówkę i wykonać podanie zdobywające do przodu.

Organizacja

• Maksymalnie 8 zawodników biorących udział w ćwiczeniu (dla zachowania intensywności).
  • Polem gry jest połowa orlika + mała część drugiej połowy, na której stoi bramka (może być z tyczek).
  • W bocznych sektorach wyznaczone pola „do zejścia do gry” bramkarzowi.
  • Gracze podzieleni na 4 grupy jak na grafice pomocniczej.
  • Zawodnicy w bramkach A oraz C mają piłki.

Przebieg

• Ćwiczenie rozpoczynają zawodnicy B i D zejściem do wyznaczonych stref.
  • Zawodnicy z piłkami A i C wykonują podanie do graczy w strefie, którzy powinni przyjąć piłkę kierunkowo, następnie jak najszybciej przeprowadzić ją za połowę pola.
  • Gracze A i C przechodzą o jedną pozycję, czyli w małą kolejkę do piłkarzy wbiegających do pola gry na otwarcie.
  • Po udanym przeprowadzeniu piłki zawodnicy B i D zagrywają ją do wbiegających w bramkę kolejnych piłkarzy E oraz G, a podający ustawiają się w ich miejsce za bramkami.
  • Do zejścia do gry wchodzą kolejni zawodnicy w kolejce, czyli F oraz H

Wskazówki

• Reasumując przejścia – wszyscy uczestnicy ćwiczenia przechodzą w koło „za podaniem”, czyli o jedną pozycję. Dzięki temu każda osoba wykonuje ćwiczenie jako bramkarz i jako obrońca.
  • Po kilku minutach ćwiczenia na jedną nogę należy przejść do grania w lewą stronę, przyjęcia piłki, prowadzenia i podania wykonujemy lewą stopą.
  • Należy zwracać uwagę na otwartą pozycję ciała wbiegającego do strefy. Musi on kontrolować przestrzeń wokół siebie, szybko przyjmować piłkę do przodu, by jak najłatwiej przejść do działań ofensywnych.
  • Koniecznie zwracać uwagę na komunikację w grupie: zarówno kontakt wzrokowy, ale także na sygnały werbalne typu „graj”. W takim fragmencie gry porozumienie zawodników oraz odpowiedzialność za swoje decyzje są rzeczami naprawdę kluczowymi.

PS. Już niebawem w sklepie pojawi się zbiór gier 1×1 dla żaków i orlików. Premiera zaplanowana jest na 5 kwietnia. Bądźcie czujni. Tym czasem jeśli jesteście trenerami najmłodszych piłkarzy, zachęcam do zajrzenia tutaj.