Przez okres wakacyjny, a także końcówkę poprzedniego sezonu, pracowaliśmy dużo nad wykorzystywaniem zawodnika 9 (a także 8 oraz 10) w budowaniu ataku. Dziś zaprezentuję jeden z bardzo prostych środków treningowych, który został przez nas zastosowany w drużynie rocznika 2007. Tę formę poprzedziliśmy ćwiczeniami bez przeciwnika, z dużą ilością czasu. Służyło to prezentacji ruchów wykonywanych przez poszczególnych graczy oraz zadań jakie mają w grze.

W pierwszym etapie zawodnicy nie mieli dodatkowych utrudnień, cel był prosty – zagranie podania zdobywającego (linia podania tworzona przez 10 lub 8), a następnie wykorzystywanie gracza 9, schodzącego za linię obrony. Drużyna atakujących przez cały czas miała przewagę jednego piłkarza, co powodowało, iż zadanie było w miarę proste w realizacji.

Organizacja

  • Podziel zawodników na dwie 4-osobowe drużyny.
  • Ustaw dwa pola gry i dostosuj je do umiejętności swoich zawodników.
  • Ustaw na końcu jednego pola dwie małe bramki (lub bramki z tyczek).
  • Zawodników atakujących przypisz do pozycji na boisku (nie zapominaj o rotacjach, jeśli trenujesz dzieciaki).

Przebieg

  • W pierwszym sektorze 3×2: Zadaniem zawodników w fazie ataku jest zagranie podania zdobywającego (od zawodnika 6 do 8/10) pomiędzy czerwonymi obrońcami lub w kierunku linii bocznej (gry zawodnik 10 schodził bliżej linii, zawodnik 8 tworzył linię podania między broniącymi i odwrotnie – takie mieliśmy zadania).
  • W drugim sektorze 3:2: Po udanym podaniu zdobywającym 8/10 musiał wprowadzić piłkę do drugiego pola lub od razu zagrać piłkę do zawodnika 9, szukającego miejsca za dwójką rywali. 8 oraz 10 włączali się do gry w drugim sektorze (znów 3×2).
  • Zadaniem 9 była jak najszybsza finalizacja akcji na najbliższą bramkę (sam decydował, z której strony ma więcej przestrzeni, w którą stronę korzystniej będzie stworzyć partnerowi linię podania).
  • Zadaniem broniących w fazie o/a było wymienienie dwóch podań (bez względu na sektor – jedno duże pole), a zadaniem atakujących w fazie a/o był jak najszybszy pressing i finalizacja na jedną z dwóch bramek (jedno duże pole – 4×4).

Modyfikacje

  • W pierwszym sektorze zawodnicy musieli wymienić 3 podania (lub więcej). Musieli oni doprowadzić do sytuacji, w której 6 miał możliwość zagrania podającego (sam decydował o jego momencie i kierunku).