Kolejny środek treningowy, w którym doskonalić będziesz grę 1×1 wśród swoich graczy. Ćwiczenie jest banalne (ale efektywne i intensywne), także spokojnie możesz wykorzystać je w pracy zarówno z najmłodszymi zawodnikami, jak i tymi starszymi.

1×1 na dwie pary to po prostu połączenie dwóch boisk w jednym polu i dwóch gier 1×1 w tym samym czasie. Dzięki temu zawodnicy mają do pokonania nie tylko swojego rywala, ale ich uwaga absorbowana jest także przez parę grającą obok, ale w innych kierunkach. Akcje mogą na siebie nachodzić, trzeba więc być czujnym, bo atak i obrona może być troszkę bardziej skomplikowana, niż w przypadku normalnej gry.

Często stosuję w swojej pracy z dzieciakami właśnie takie rozwiązania. Niby dwie inne rywalizacje, ale jednak coś dzieje się nam dodatkowo na murawie, coś, na co trzeba zwracać uwagę – choćby wykonać jakiś zwód, by minąć „nieswojego” obrońcę, który przebiega nam przed piłką lub drugą futbolówkę, odbitą od nogi innego piłkarza. Warto spróbować!

Organizacja

  • Podziel zawodników na 4 grupy, które rozstawiają się za bramkami (jak na grafice).
  • Wyznacz pole gry – ja wyznaczyłem 15 m x 15 m, ale może być też większe.
  • Jeśli nie masz bramek, użyj tyczek lub pachołków.

Przebieg

  • Zawodnicy czerwoni oraz biali na sygnał trenera grają 1×1 (biały z białym, czerwony z czerwonym).
  • Po kilku pojedynkach zawodnicy zamieniają się parami, by nie grać non stop z tym samym przeciwnikiem (możesz zamieniać całe grupy np. jedna grupa miała zmienia się z grupą czerwoną i już każdy z zawodników ma innego rywala.